Konferencja popularnonaukowa będzie transmitowana na kanale YouTube oraz portalu Facebook. Na tydzień przed wydarzeniem pojawią się linki do transmisji.
Prosimy o zapoznanie się z opisami prelekcji i przygotowanie pytań do prelegentów. Pytania należy nadsyłać na adres: kontakt@wrospace.pl do 6.11.2020 r. Najlepsze pytania zostaną zadane podczas transmisji i nagrodzone zestawem gadżetów czwartej edycji World Space Week Wrocław.
PRELEGENCI
Nota biograficzna:
polski fizyk teoretyk, profesor doktor habilitowany nauk fizycznych, specjalista w zakresie teorii cząstek elementarnych. Zajmuje się także teorią grawitacji, szczególnie w zastosowaniu do opisu bardzo wczesnego Wszechświata, teorią strun, ciemną materią. Popularyzator nauki.
Nota biograficzna:
PhD DIC, ISU SSP 2018, dyrektor Blue Dot Solutions i jeden z założycieli akceleratora biznesowego Space3ac. Aktualnie główne zadania to udział w projektach (w tym ESA i H2020), wykonywanie studiów/przeglądów ekonomicznych i technologicznych oraz definicja nowych projektów. Główne zainteresowania: rozwój polskiego i europejskiego rynku kosmicznego, nowe nisze w rynkach kosmicznych, nowe możliwości w technologiach EO, GNSS oraz IoT, eksploracja BEO a także wdrażanie rozwiązań opartych o dane satelitarne w większych spółkach przemysłowych. Jeden z autorów na serwisie Kosmonauta.net - jednym z największych i najdłużej działających portali związanych z branżą kosmiczną w Polsce.
Nota biograficzna:
Astronom specjalizujący się w astrofizyce układów podwójnych gwiazd. Wyodrębnił nową klasę tzw. gwiazd symbiotycznych, obdarzonych silnym polem magnetycznym. Współodkrywca rozległego dysku protoplanetarnego wokół jednego ze składników młodego układu podwójnego gwiazd oraz najbliższego (jak dotąd) Ziemi zjawiska mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Silnie zaangażowany w działalność organizatorską związaną z popularyzacją astronomii i upowszechnianiem wiedzy. Były i obecny członek rad programowych Olszyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, kujawsko-pomorskiego projektu „Astrobaza”, gdańskiego Hevelianum oraz Komitetu Głównego Olimpiady Astronomicznej. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (od 2009 roku) oraz prezes Fundacji Nicolaus Copernicus (2015-2019). Redaktor naczelny kwartalnika „Postępy Astronomii” (1991-94) i dwumiesięcznika Urania- Postępy Astronomii (od 2011 roku). Współtwórca telewizyjnych seriali telewizyjnych „Astronarium” i „Astronomia Niepodległa”.
Nota biograficzna:
Architekt związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Założyciel zespołu badawczego Space is More, zdobywcy wielu międzynarodowych nagród z dziedziny kosmicznej architektury, oraz twórca polskiego habitatu analogowego – Placówki Badawczej LunAres.
Jesteśmy świadkami przełomowej zmiany paradygmatu w eksploracji kosmosu. Technologie satelitarne pozwoliły nam lepiej zrozumieć naszą planetę i nasz wpływ na jej klimat – teraz plany budowy stałych placówek na Księżycu oraz wizje kolonizacji Marsa angażują naukowców i projektantów do szukania rozwiązań jak przetrwać w niegościnnych środowiskach obcych ciał niebieskich. Te same technologie i koncepcje zarządzania zasobami pozwolą społeczeństwu ziemskiemu ograniczyć swój odcisk ekologiczny i lepiej kontrolować swój wpływ na klimat.
Nota biograficzna:
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej, zainteresowanie problemem systemów podtrzymywania życia w kosmosie. Obecnie pracuje w Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie zajmuje się problemem produkcji wody pitnej dla astronautów z wykorzystaniem roślin w projekcie MELiSSA.
Europejski pomysł na stworzenie systemu podtrzymywania życia, czyli jak projekt MELiSSA chce produkować żywność oraz tlen w kosmosie i dlaczego to jest ważne. W wykładzie przedstawione zostanie znaczenie systemów podtrzymywania życia w kontekście eksploracji kosmosu oraz ich historia. Przedstawiony zostanie również europejski projekt MELiSSA (Micro-Ecological Life Support System Alternative), jego założenia, aktualny stan wiedzy oraz pokazane zostanie jak technologie kosmiczne mogą zostać użyte na Ziemi.
Nota biograficzna:
Ekspert rynku kosmicznego, pasjonat nocnego nieba oraz założyciel i uczestnik wielu inicjatyw kosmicznych na Dolnym Śląsku. W 2015 roku wraz z zespołem studenckim FREDE z Politechniki Wrocławskiej przeprowadził balonowy eksperyment stratosferyczny sprawdzający proces niszczenia warstwy ozonowej. Od roku 2016 prowadzi firmę Scanway, która zajmuje się projektowaniem teleskopów i kamer dla satelitów, eksperymentów rakietowych i balonowych oraz systemów kontroli jakości w fabrykach. W 2017 firma zadebiutowała pierwszym wrocławskim komercyjnym produktem, który znalazł się w przestrzeni kosmicznej – komorą pomiarową dla projektu DREAM z Politechniki Wrocławskiej realizowanego we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Jędrzej jest pasjonatem programu Apollo i załogowych lotów kosmicznych. Śledzi rozwój technologii kosmicznych i analizuje ich ewolucję i miniaturyzację.
Ludzie od dekad wysyłają robotyczne misje w przestrzeń kosmiczną. Zmysł wzroku tych misji dostarcza ogromną ilość informacji, a postęp w dziedzinie kamer dał ludzkości wiele możliwości w rozmaitych dziedzinach. Jak trudno jest zrobić urządzenie zdolne do robienia zdjęć w przestrzeni kosmicznej i jak wyglądał rozwój tej dziedziny w trakcie eksploracji Układu Słonecznego? Tego dowiesz się w trakcie tej prezentacji.
Nota biograficzna:
Doktorant w Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz inżynier R&D w firmie Astronika. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Space Resources Program w Colorado School of Mines. W firmie Astronika zajmuje się rozwojem nowych technologii oraz wykorzystaniem obecnej wiedzy i produktów firmy w projektach kosmicznych, zarówno tych badawczych jak i lotnych. Firma współpracuje przede wszystkim z Europejską Agencją Kosmiczną. W Centrum Badań Kosmicznych PAN bada proces przepływu ciepła i masy w lodowym regolicie w Permanentnie Zacienionych Regionach Księżyca podczas przyszłego ogrzewania tych depozytów dla potrzeb wydobycia wody. W pracy wykorzystuje zarówno eksperymentalne jak i matematyczne metody symulacji tych zjawisk.
W rozpoczynającej się dekadzie planowanych jest około 20 misji robotycznych i załogowych w kierunku Księżyca, zaś lista projektów stale się poszerza. Ogromna większość z nich ma wspólny mianownik, którym są zasoby kosmiczne – tak ich poszukiwanie, jak i demonstracja zagospodarowania. Przedstawię wszystkie misje, nad którymi pracują obecnie agencje i podmioty komercyjne. Ponadto ukażę, dlaczego tak dużą uwagę skupia się na zasobach wody zawartych w Permanentnie Zacienionych Regionach Księżyca, oraz w zasobach tlenu związanych w minerałach księżycowego regolitu.
kontakt@wrospace.pl
605982163
wrospace.pl
WorldSpaceWeek Wrocław 2019
WorldSpaceWeek Wrocław 2018
WorldSpaceWeek Wrocław 2017
Użytkowników na stronie:
Unikalne odwiedziny w ostatnich 30 dniach:
Unikalne odwiedziny od początku:
Copyright: worldspaceweek.pl