Wyprawa do Jowisza i jego lodowych księżyców, zapowiedzią nowych informacji o ewolucji i strukturach układów planetarnych

Centrum Badan Kosmicznych PAN

16:10 – 17:10

W kwietniu tego roku w kierunku Jowisza wystartowała sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej JUICE, czyli JUpiter ICy moons Explorer. Bezpośrednim celem misji nie jest jednak sam Jowisz, ale cztery jego największe księżyce: Ganimedes, Europa, Io i Kalisto. Ich poznanie pozwoli zbliżyć się do odpowiedzi na pytania jak powstał i ewoluował układ słoneczny, i czy istnieje życie w tym systemie. A w konsekwencji doprowadzi to także, do zdefiniowania praw funkcjonowania innych pozaziemskich układów planetarnych. Niemniej każdy z księżyców, które planujemy poznać jest odrębnym i niezwykle ciekawym światem.  

Dzięki tej misji stawiamy kolejne ważne kroki na drodze eksploracji układu słonecznego. W tej chwili plany związane z powrotem człowieka na Księżyc są przekuwane w realne działania, następne kroki mają zaprowadzić ludzkość na Marsa a właśnie Ganimedes może stać się następną stacją przesiadkową na drodze  eksploracji kosmosu.

Nasz instrument to  Radio & Plasma Wave Investigation RPWI, który umożliwi nam badanie właściwości plazmy i pół elektromagnetycznych w otoczeniu Jowisza i jego księżyców.  

Możliwość pracy w tak niezwykłym projekcie badawczym była wyzwaniem i zobowiązaniem. Wyzwaniem, ponieważ zaprojektowanie i skonstruowanie instrumentów sondy, wymagało połączenia wiedzy naukowej i inżynieryjnej na najwyższym poziomie. Zobowiązaniem, ponieważ podejmując wyzwanie, które postawiło sobie konsorcjum, zobowiązaliśmy się poświęcić tej misji ponad 20 lat życia. Tyle średnio upływa od chwili rozpoczęcia planowania misji do moment, gdy otrzymamy zebrane przez sondę dane.

Skip to content