Błędy w nauce

CiekaWizja

13:40 – 14:25

Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Uczeni, którzy odkrywają tajemnice świata także mylą się. Galileusz, Newton, Einstein i wielu innych błądzili, zanim znaleźli właściwe rozwiązanie. Dziś jesteśmy mądrzejsi ich doświadczeniem. Dziwimy się, „jak oni mogli?”! A może nie było innej możliwości?

Wbrew pozorom, nauka to nie jest nieprzerwany ciąg sukcesów. Jej istotą są błędy i pomyłki. Czasem uczeni przez stulecia żywią fałszywe przekonania o świecie. Trwają w błędzie. Bywa, że pomysłowy pomiar całkowicie zmienia rozumienie przyrody. Sprawdzanie, poprawianie wyników i dążenie do prawdy to mozolne powiększanie naszej wiedzy.

Popularyzator nauki, Wiktor Niedzicki opowiada, w jaki sposób błędy wpływały na postęp nie tylko w fizyce. Dlaczego, mimo pomyłek, a czasem zwykłej nieuczciwości nauka rozwija się i z każdym rokiem wiemy więcej o budowie materii i budowie Wszechświata.

Dlaczego oszukiwali najwięksi uczeni? Jak poszukiwano najcięższych pierwiastków, skąd się wzięła największa pomyłka Einsteina, dlaczego tak trudno było określić, czym jest światło? Kto był największym oszustem w dziejach nauki? Czy dziś zdarzają się spektakularne oszustwa?

Zapraszam na fascynującą podróż tajemniczymi, krętymi ścieżkami rozwoju wiedzy.

Skip to content