Studenckie Koło Astronomiczne

Studenckie Koło Astronomiczne

Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) to koło naukowe działające przy Wydziale Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Zostało założone w 1996 roku i jest jednym z największych kół naukowym na uczelni. Ponad 200 członków działa w czterech sekcjach Koła.

Sekcja Rakietowa zajmuje się projektowaniem i budową trzech niezależnych rakiet sondujących: FOK – jest rakietą sterowaną z systemem nawigacji wizyjnej, Grot – rakieta typu “boosted-dart”, która w 2019 roku pobiła rekord wysokości lotu polskich rakiet amatorskich oraz Twardowsky 2 – kolejna edycja pierwszej rakiety z silnikiem hybrydowym na Politechnice Warszawskiej.

Sekcja Robotyczna zajmuje się̨ projektowaniem i rozwojem łazików, robotów edukacyjnych oraz dronów. Członkowie z zaprojektowanym przez sekcję łazikiem Sirius regularnie biorą udział w międzynarodowych konkursach łazików marsjańskich, takich jak: European Rover Challenge, University Rover Challenge czy Anatolian Rover Challenge.

Sekcja Balonowa zajmuje się lotami stratosferycznymi, a także tworzeniem eksperymentów naukowo-technicznych, które są wynoszone na duże wysokości w lotach krajowych i międzynarodowych. W ramach sekcji prowadzone są także projekty w ramach międzynarodowego konkursu REXUS/BEXUS, takie jak: TOTORO czy CURiE.

Sekcja Satelitarna zajmuje się projektowaniem satelitów oraz rozwojem technologii deorbitacyjnych satelitów okołoziemskich. Największym osiągnięciem sekcji jest zbudowanie i wysłanie w kosmos pierwszego polskiego satelity PW-SAT 1, a także skuteczne obniżenie orbity jego następcy: satelity PW-SAT 2 za pomocą̨ żagla deorbitacyjnego.

Skip to content