Ewa Borowska

Extremo Technologies

Ewa Borowska jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie ukończyła oceanografię, a obecnie doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych oraz założycielką i prezesem startupa Extremo Technologies.

Jej kierunki badawcze obejmują astrobiologię, geomikrobiologię, oceanografię oraz medycynę regeneracyjną. Bada obszary wulkaniczne, jaskinie lawowe oraz aerozole ziemskie, skupiając się na występujących w tych miejscach mikroorganizmach, tzw. ekstremofilach. Badając analogi ziemskie miejsc ekstremalnych na Ziemi jesteśmy w stanie porównać wiele podobnych środowisk, które kiedyś występowały na innych planetach skalistych naszego Układu Słonecznego oraz księżycach. Współpracuje z wieloma ośrodkami badawczymi w Polsce i na świecie.

Jest częścią grupy badawczej Venus Life Finder Mission Concept Study kierowanej przez profesor Sarę Seager w Massachusetts Institute of Technology (MIT) – Extended Science and Engineering Team, w której prowadzi ekspertyzy dotyczące organizmów ekstremofilnych oraz geomikrobiologii, związane z przyszłą, prywatną misją na Wenus. Ewa współpracuje także z NASA Ames Research Center i NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) w celu opracowania technologii do wykrywania śladowych ilości związków organicznych tzw. biosygnatur. Ponadto jest członkiem stowarzyszenia Innspace oraz Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.

Ewa odbyła również staż w NASA Ames Research Center, gdzie zajmowała się oceną aerozoli wulkanicznych w Lassen Volcanic National Park jako analogu do badań nad kwaśnymi chmurami Wenus. W październiku ubiegłego roku, wraz z zespołem naukowczyń z Polski założyła pierwszy, innowacyjny startup Extremo Technologies, który obecnie jako jedyny na polskim rynku skupia swoje badania na sektorze kosmicznym i ochronie planety. Uważa, że badania nad organizmami ekstremofilnymi pozwolą odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących życia na innych planetach układu słonecznego oraz poza nim, a substancje z nich pozyskane posłużą do walki z chorobami czy w ochronie środowiska.

Skip to content