MISJE ANALOGOWE
TEMATYKA PRELEKCJI
Prelekcja dotyczyć będzie przeszłych, tegorocznych i przyszłych misji analogowych w habitacie Lunares. W szczególności zaprezentujemy naszą wizję i sens utworzenia pierwszej w Polsce bazy kosmicznej. Odpowiemy na pytania, dlaczego jest sens symulować misje na Księżyc i na Marsa? Kto może wziąć udział w takiej symulacji i co z tego będzie miał? Dlaczego naukowe misje analogowe w polskiej bazie kosmicznej rozwijają nową dziedzinę nauki, bioastronautykę? Zaprosimy naszych słuchaczy do współpracy naukowej, udziału w projektach edukacyjnych i konkursowych.
BIOGRAFIA
Dr Agata Kołodziejczyk
Neurobiolożka. Członkini forScience Foundation, Stowarzyszenia Astronomia Nova, Polskiego Towarzystwa Rakietowego, India Research Centre, Canada Research Centre, International Lunar Exploration Working Group Europejskiej Agencji Kosmicznej (ILEWG/ESA). Absolwentka stażu podoktorskiego w Advanced Concepts Team (ESA). Badaczka zajmuje się zegarami mózgu i subiektywną percepcją czasu, prototypuje biomateriały fotosyntetyczne i alternatywne bioreaktory do systemów podtrzymywania życia w kosmosie. Od 2016 r. zajmuje się budową pierwszej w Polsce bazy kosmicznej w ramach zawiązanej Spółki Space Garden (www.space.garden). Od lipca 2017 r. baza kosmiczna Lunares (www.lunares.space) gościła już 55 astronautów analogowych w dziewięciu symulowanych misjach księżycowych i marsjańskich, dostarczając cenne dane z zakresu chronobiologii, telemedycyny, robotyki czy ekologii, badając reutylizację wody, ziemi i powietrza. Twórczyni innowacyjnego programu edukacyjnych misji kosmicznych dla dzieci i młodzieży. Wielokrotnie nagradzana i honorowana stypendiami naukowymi, m.in. Nagrodą Rojszczaka przyznaną przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, tytułem Honorowego Ambasadora Kongresów Polskich, jest dwukrotną laureatką międzynarodowego konkursu Global Space Balloon Challenge w dziedzinie „Najlepszy Eksperyment Naukowy”, laureatka Złotego Medalu Fromborskiego.
Matt Harasymczuk
Matt jest badaczem bioastronautyki, pilotem, inżynierem lotniczym i inżynierem oprogramowania, spadochroniarzem, zaawansowanym nurkiem. Matt ukończył projekt PoSSUM Scientist-Astronaut program, w którym koncentrował się głównie na operacjach na kombinezonach ciśnieniowych, niedotlenieniu, wydajności człowieka w środowisku z niskim i wysokim ciążeniem. Ukończył także studia z zakresu informatyki i studiował aeronautykę i astronautykę w Akademii Sił Powietrznych. Członek kilku misji analogowych jako Crew Medical Office, Biomedical Engineer i Vice Commander.