W trakcie wrocławskiej debaty będziemy starali się odpowiedzieć na pytania związane z tym, jak kształcić pracowników, by maksymalizować ich kompetencje i szanse rozwoju w branży kosmicznej. Sektor kosmiczny jest sektorem przyszłości, który bezustannie ewoluuje i stawia przed kadrami zaangażowanych przedsiębiorstw coraz to nowe wyzwania.
Powiemy o tym, na co zwrócić uwagę na poszczególnych etapach kształcenia przyszłych kosmicznych inżynierów, jak budować zainteresowanie i świadomość ogromu możliwości związanych z gospodarczym wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej już u uczniów szkół podstawowych. Przede wszystkim jednak skoncentrujemy się na nauczaniu studentów. Warto pamiętać, że w kosmosie sukcesy osiąga się dzięki szerokiej kooperacji - zwykle międzynarodowej - oraz pracy zespołowej. Obok nauk ścisłych i wiedzy technicznej w adeptach inżynierii kosmicznej warto rozwijać umiejętność pracy w grupie czy kreatywne myślenie w zakresie zdobywania finansowania projektów.
Przede wszystkim jednak postaramy się poszukać kluczowych odpowiedzi na pytania o główne cele rozbudowy sektora kosmicznego w Polsce. Co działania te mają przynieść państwu i społeczeństwu w zakresie bezpieczeństwa i wzrostu gospodarczego? Dopiero jasne zdefiniowanie kierunku, w którym chcemy tę gałąź gospodarki rozwijać, pomoże nam z pełną jasnością określić jakich kadr potrzebujemy i w jaki sposób warto dążyć do ich ukształtowania.
Inicjatorem debaty są realizatorzy projektu Sektorowa Rada Kompetencji przemysłu lotniczo-kosmicznego.
Nota biograficzna:
Dr hab. inż. Piotr Orleański, elektronik, pracuje w Centrum Badań Kosmicznych PAN. W ciągu 40 pracy lat pracy zdobył olbrzymie doświadczenie związane z budową satelitarnych instrumentów naukowych, w tym wielu służących do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Prowadził jako polski Co-Investigator lub główny inżynier wiele międzynarodowych projektów satelitarnych, w tym tak znaczące dla polskiej astronomii projekty Integral (obserwacje w zakresie promieniowania gamma), Herschel (obserwacje w zakresie b. dalekiej podczerwieni) czy BRITE (pierwsze polskie satelity naukowe, obserwacje gwiazd w zakresie promieniowania widzialnego). W ramach zatrudnienia przez pięć lat w FHNW w Szwajcarii odpowiadał za realizację techniczną instrumentu STIX w misji SolarOrbiter (badanie promieniowania rentgenowskiego Słońca). Aktualnie osiem obiektów jego autorstwa lub współautorstwa pracuje w kosmosie: cztery na orbitach Ziemi, dwa na orbicie Marsa, dwa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jeden w drodze do Merkurego, ostatni został wystrzelony w lutym 2020 w kierunku Słońca. Współpracował w projektach kosmicznych z wieloma instytutami i przedsiębiorstwami sektora kosmicznego w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji i Chinach. Piotr Orleański jest wiceprzewodniczącym Rady Polskiej Agencji Kosmicznej i członkiem Prezydium Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
Nota biograficzna:
PhD DIC, ISU SSP 2018, dyrektor Blue Dot Solutions i jeden z założycieli akceleratora biznesowego Space3ac. Aktualnie główne zadania to udział w projektach (w tym ESA i H2020), wykonywanie studiów/przeglądów ekonomicznych i technologicznych oraz definicja nowych projektów. Główne zainteresowania: rozwój polskiego i europejskiego rynku kosmicznego, nowe nisze w rynkach kosmicznych, nowe możliwości w technologiach EO, GNSS oraz IoT, eksploracja BEO a także wdrażanie rozwiązań opartych o dane satelitarne w większych spółkach przemysłowych. Jeden z autorów na serwisie Kosmonauta.net - jednym z największych i najdłużej działających portali związanych z branżą kosmiczną w Polsce.
Nota biograficzna: Witold Rohm (rocznik 1981) jest profesorem uczelni zatrudnionym w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (IGG UPWr www.igig.up.wroc.pl/igg ). Doktorat z geodezji satelitarnej uzyskał w UPWr w 2011 r., natomiast habilitację w 2015r. Spędził 2 lata jako naukowiec wizytujący oraz postdoc w Centrum Badawczym SPACE w RMIT Melbourne w Australii, pracując nad zastosowaniami meteorologii GNSS w monitoringu niebezpiecznych zjawisk pogodowych (2011-2013). Był także naukowcem wizytującym w National Central University na Tajwanie, w MetOffice w Wielkiej Brytanii, oraz na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu. Jest aktywnym członkiem Międzynarodowej Asocjacji Geodezji. Obecnie jest dyrektorem Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr i prowadzi badania w zakresie przetwarzania i asymilacji danych GNSS, monitorowania deformacji InSAR i analiz przestrzennych dużych zbiorów danych. Jest liderem Wiodącego Zespołu Badawczego SpaceOs. Dr hab. inż. Witold Rohm był kierownikiem wielu projektów finansowanych z funduszy NCN i NCBiR a także wspiera zarządzanie projektami H2020, NAWA i OPI. Jest autorem lub współautorem około 40 prac opublikowanych w czasopismach JCR lub materiałach pokonferencyjnych z zakresu geodezji, geofizyki, przetwarzania dużych zbiorów danych.
Nota biograficzna: Specjalista w prawie produkcji kosmicznej, doktorant w INP PAN. Członek Zarządu Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Współprowadzący Prawo i Kosmos - Prawo Kosmiczne, członek Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego. Głównymi tematami jego prac i wykładów są prawne aspekty ISRU, OSAM oraz własność intelektualna związana z działalnością kosmiczną i zastosowaniem robotów w przestrzeni kosmicznej oraz publicznej.
Nota biograficzna: Dyrektor Zarządzający ds. Innowacji i Technologii Agencji Rozwoju Przemy-słu. Przez ponad 15 lat był współwłaścicielem i prezesem w grupie firm mar-ketingowych oraz firmy IT. Założył pierwszą platformę crowdfundingową dla trzeciego sektora – fundujesz.pl, think tank społeczno-polityczny – Forum Od-Nowa oraz ruch na rzecz lepszej nauki w Polsce – Obywateli Nauki. Zajmu-je się zarządzaniem, kreowaniem wizji, nadzorowanie strategii, rozwojem in-nowacji oraz szkoleniami i warsztatami kreatywnymi.
Swoją zawodową karierę rozpoczął jeszcze podczas studiów na Uniwersytecie Warszawskim (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych), w międzynarodowej – jednej z najlepszych i największych w Polsce – agencji public relations – Alcat Communications. Po dwóch latach pracy w Polsce oraz Stanach Zjedno-czonych został szefem warszawskiego biura. Był odpowiedzialny za Polskę oraz kraje Europy Środkowowschodniej.
Nota biograficzna: Obecnie pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN badając małe kratery uderzeniowe na Ziemi i bada powierzchnię Marsa. Mieszkała i pracowała w jednostkach naukowych w UK (Exeter University), Austrii (Uniwersytet Wiedeński), USA (Michigan State University i Lunar and Planetary Institute przy NASA w Houston) i Kanadzie (Carleton University). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytet Wiedeński. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Okropny geek.
Nota biograficzna: Pracownik Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, jeden z inicjatorów i współtwórców programu ILR-33 Bursztyn - rakiety suborbitalnej, która stała się pierwszym latającym obiektem na świecie wykorzystującym do napędu nadtlenek wodoru o stężeniu powyżej 98%. Kierownik projektów z zakresu ekologicznych systemów napędowych. Laureat programu MEiN na doktorat wdrożeniowy w edycji 2020 (obecnie realizowanego na Politechnice Warszawskiej i w instytucie). Przedsiębiorca, współzałożyciel startupu Bowman Dynamics dostarczającego m.in. rakietę na potrzeby polskiej edycji konkursu CanSat, współorganizowanego przez ESA i CNK, w latach 2016-2019.
kontakt@wrospace.pl
605982163
wrospace.pl
WorldSpaceWeek Wrocław 2020
WorldSpaceWeek Wrocław 2019
WorldSpaceWeek Wrocław 2018
WorldSpaceWeek Wrocław 2017
Użytkowników na stronie:
Unikalne odwiedziny w ostatnich 30 dniach:
Unikalne odwiedziny od początku:
Copyright: worldspaceweek.pl