WORLD SPACE WEEK

7-8 października

Wrocław

KONFERENCJA

Konferencja popularno-naukowa i galeria astro zdjęć i obrazów odbędzie się w niedzielę, 8 października 2017 roku, w godzinach 10-19,
w sali wielofunkcyjnej i foyer w Centrum Kongresowym Hali Stulecia we Wrocławiu.

Harmonogram konferencji - pobierz.

WSTĘP WOLNY - BRAK BILETÓW

Pomimo, iż wszystkie bilety zostały już zarezerwowane, będzie możliwość rejestracji na miejscu. Pierwszeństwo wstępu mają jednak osoby z biletami.

 

Podczas konferencji zorganizowanych będzie mnóstwo wydarzeń towarzyszących na które nie obowiązują bilety tj. minitargi branży kosmicznej, star balonu stratosferycznego, pokaz łazików marsjańskich, obserwacje nieba z Karolem Wójcickim, oraz pokazy eksperymentów naukowych.
Szczegóły w zakładce ATRAKCJE oraz do pobrania plan.

Zapraszamy nauczycieli do udziału w konferencji, jako formie doskonalenia zawodowego. Zaświadczenia do odbioru na miejscu, po wcześniejszym zgłoszeniu udziału - kontakt@worldspaceweek.pl.

Ciemność dnia, światła nocy- najpiękniejsze zjawiska astronomiczne.

Godzina 18:20

Tematyka wystąpienia

Gdybym miał wskazać najpiękniejsze zjawisko astronomiczne to wskazałbym bez wahania dwa: zorzę polarną i całkowite zaćmienie Słońca. 
Jedno powoduje ciemności za dnia, drugie rozświetla mrok nocy. Żadnego z nich nie sposób wyprzeć z pamięci, obydwa uzależniają i skłaniają do niezwykłych podróży. 

Biografia

Pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

Jak zostać inżynierem kosmicznym?

Godzina 12:40

Biografia

Pracuje w Creotech Instruments S.A. gdzie buduje się satelity kosmiczne. Wcześniej pracował w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, był jednym z kierowników w projekcie pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE- PL. Z Polską Agencją Kosmiczną współpracuje w roli eksperta od łączności satelitarnej.

Dr inż. Marcin Stolarski

Creotech Instruments S.A.

prof. dr hab. Michał Tomczak

www.astro.uni.wroc.pl

Druga era planet

Godzina 10:40

Tematyka wystąpienia
 
Ostatnie lata przyniosły wiele spektakularnych odkryć planet towarzyszących gwiazdom innym niż Słońce. Nasza wiedza o tych obiektach staje się coraz większa dzięki bezprecedensowemu postępowi w dziedzinie technik obserwacyjnych. Bliski wydaje się czas odkrycia drugiej Ziemi. Dlaczego pośród licznych obiektów zaludniających Wszechświat, to właśnie planety budzą nasze szczególne zainteresowanie?
 
Biografia
 
Prof. dr hab. Michał Tomczak jest dyrektorem Instytutu Astronomicznego na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kosmiczne marzenie, czyli jak zaistnieć w branży kosmicznej

Godzina 14:00

Tematyka wystąpienia

W czasie wystąpienia usłyszymy niesamowitą historię pioniera sektora kosmicznego młodego pokolenia we Wrocławiu, jego determinacji, sukcesach jakie osiągnął, ale również o trudach z wiązanych z obraną drogą. Wypowiedź będzie zawierała również opisy wielu misji naukowych zrealizowanych przez prelegenta.

Biografia

Doktorant na Politechnice Wrocławskiej. Założyciel Wroclaw Space and Aviation Group (WSAG) - międzywydziałowego koła naukowego realizującego we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) projektu FREDE (ang. FREon Decay Experiment), mającego na celu zbadanie zjawiska rozpadu związków CFC (tzw. freonów) w stratosferze przy pomocy aparatury pomiarowej własnego pomysłu. Ukończył elitarne studia na ISU (International Sapce University), absolwent Space Studies Program 2014 w Montrealu. Uczestnik dwutygodniowej symulacji misji marsjańskiej w Mars Desert Research Station na pustyni w stanie Utah (USA). Jako członek 176 rotacji pełnił rolę zastępcy szefa misji (XO) w pierwszej w pełni polskiej ekspedycji.

Jędrzej Górski

PWr WSAG

Jędrzej Kowalewski

DREAM / Scanway Sp. z o.o.

Kosmiczna wiertarka i satelita obserwacyjny - wrocławskie projekty

Godzina 17:00

Biografia

Dyrektor Generalny i założyciel Scanway Sp. z o.o., która skupia się na optyce i skanerach laserowych przeznaczonych dla nauki, przestrzeni lotniczej i kosmicznej oraz przemysłu.
Były członek eksperymentu FREDE2015, którego celem było zbadanie zjawiska rozpadu związków CFC i badań nad warstwą ozonową. Szef sekcji sensorów w projekcie Kosmicznej Wiertarki DREAM. Jędrzej jest aktualnie członkiem zarządu Delta-V, który zrzesza dolnośląskie firmy sektora kosmicznego, wspólnie tworząc innowacyjne technologie dla Ziemi.
Jednym z jego kluczowych projektów jest satelita Scan-Sat - nowa koncepcja orbitalnego systemu obrazowania Ziemi, który zostanie wyniesiony na niską orbitę ziemską przed 2020.
Jędrzej ma doświadczenie w rozwijaniu młodych firm i technicznych wyzwaniach.

Habitaty marsjańskie

godzina 15:00

Biografia

Założyciel Space is More, architekt, popularyzator nauki i eksploracji kosmosu. Wyniki prac dotyczących załogowych misji oblotu Marsa prezentował w centrum badań kosmicznych NASA Ames, na Stanford University, oraz UC Berkeley. Jego koncepty pozaziemskich placówek badawczych zostały wyróżnione podczas prestiżowego konkursu architektonicznego NASA 3D Printed Habitat. Swoimi wykładami angażuje, zmusza do refleksji oraz zapala do działania przyszłe pokolenia inżynierów.

Leszek Orzechowski

Space is More

Szymon Gryś

Space is More

Habitaty marsjańskie

godzina 15:00

Biografia

Jako członek Space is More współtworzył projekty w ramach najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów kosmicznych. Zajmuje się architekturą i analizą misji oraz procedurami dokowania na orbicie. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą prowadząc zajęcia LEGO w ramach robotyki i programowania. Jego zajęcia cieszą się ogromnym entuzjazmem- zdobył nagrodę prowadzącego roku przyznawaną przez Uniwersytet Dzieci.

Misja Rosetta, czyli o lądowaniu na komecie

Godzina 17:40

Tematyka wystąpienia

Misja Rosetta, czyli o lądowaniu na komecie.

Biografia

Milena Ratajczak – doktor astronomii, adiunkt w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół tematyki gwiazd podwójnych oraz planet pozasłonecznych. Jest członkiem grupy Solaris – projektu naukowego mającego na celu poszukiwanie egzoplanet. Współpracuje także z międzynarodowym konsorcjum programu BRITE wykorzystującym konstelację nano-satelitów do obserwacji najjaśniejszych gwiazd w naszej Galaktyce. W wolnych chwilach popularyzuje naukę jako koordynator edukacyjnego program UNAWE, w Polsce oraz członek zarządu fundacji New Space oraz MultiŚwiat. Sekretarz PTA.

dr Milena Ratajczak

Instytut Astronomiczny UWr

Michele Armano

ESA

A walk in space

Godzina 13:20

Tematyka wystąpienia
 
A walk in space. Prelekcja będzie tłumaczona na język polski.
 
Biografia
 
Michele Armano - Pracownik Europejskiej Agencji Kosmicznej, doktor fizyki. Naukowiec pracujący przy eksperymentach grawitacyjnych, zarówno tych ziemskich jak i w kosmosie. Specjalista testów badających ogólną teorię względności, pracuje przy projektach LISA Pathfinder, Atomic Clock Ensalble is Space. Posiada tytuł magistra i doktora fizyki fundamentalnej. Jest również autorem ponad 40 prac naukowych.

Od 8-bitowego komputera do zdalnie sterowanych obserwatoriów

Godzina 11:20

Tematyka wystąpienia

Jak doszło do tego, że pracujemy już w 6 zdalnych obserwatoriach i do czego nam obecnie służą?
 
Biografia
 
Lekarz, astronom-amator, popularyzator nauki. Razem z dzielącymi tę samą pasję kilkoma przyjaciółmi odkrył dziesiątki planetoid, supernowe a nawet jedną kometę- C/2015 F2 Polonię. Dzięki zdalnie sterowanym, własnoręcznie wykonanym obserwatoriom astronomicznym w najbardziej niedostępnych rejonach świata co noc przeczesują gwieździste niebo w poszukiwaniu nowych obiektów.

Michał Żołnowski

Piotr Łój

www.lojke.pl

Człowiek 2.0 / Wirtualna Rzeczywistość –VR, immersja i empatia w projektach edukacyjnych, społecznych i humanitarnych

Godzina 16:20

Tematyka wystąpienia

Podczas prezentacji dowiecie się czym jest immersja i jaki ma wpływ na postrzeganie wirtualnych światów. Jak pozwala rozszerzyć, ulepszyć i uciec od świata rzeczywistego. Głównym temat jaki poruszę, będzie oderwanie się od ziemi w wirtualną podróż galaktyczną. Opowiem jak VR pomaga w szkoleniach NASA oraz jak bardzo efektywna jest edukacja o przestrzeni kosmicznej, kiedy podczas nauki możesz się w niej znaleźć. Zahaczymy też o ryzyko uzależnień behawioralnych i wirtualne alter ego, ale przede wszystkim zajmiemy się tą przestrzenią, w której VR może zrobić najwięcej dobrego – edukacyjną, społeczną i humanitarną. Wsparciem medycznym, odzyskiwaniem sprawności ruchowej przez sparaliżowanych, kontrolowaniem przestrzeni za pomocą myśli oraz spełnianiem marzeń małych wojowników klinik onkologicznych.

Biografia

Przedsiębiorca i poszukiwacz możliwości wykorzystania nowych technologii dla kreatywnego wspierania codzienności i ułatwiania życia tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Producent filmów sferycznych video360.Promotor i pasjonat wirtualnej rzeczywistości. Organizator weekendów kreatywnych – DigUp StartUp – wspierających ludzi z pomysłem na innowację. Założyciel Lojke.pl oraz Fundacji Virtual Dream. Poprzez fundację organizuje akcje spełniające marzenia dzieciaków w klinikach medycznych. Dzięki produkcji filmów 360 oraz współpracy z producentami z całego świata, mali wojownicy – pacjenci hospicjów dziecięcych, oddziałów onkologicznych czy Domów Dziecka; mogą doświadczyć przeżyć, których nigdy nie mogliby spróbować w realnym świecie.

Z Ziemi na Marsa i z powrotem

Godzina 15:40

Tematyka wystąpienia
 
Łazik marsjański... brzmi skomplikowanie? Nie aż tak! Odkryjemy przed Wami tajniki budowy tych robotów - opowiemy o naszych autorskich rozwiązaniach, o tym, co siedzi wewnątrz tej metalowej puszki i jakie problemy stoją przed konstruktorami. Uważasz, że technologie kosmiczne są nie dla Ciebie? Nic bardziej mylnego! O tym, co daje realizacja takiego projektu, jak można wykorzystać łaziki na naszej planecie i dlaczego każdy może się tym zajmować - zapraszamy na konferencję!
 
Biografia
 
Justyna Pelc - związana z Projektem Scorpio od roku, viceprezes Koła Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD na Politechnice Wrocławskiej, które realizuje Projekt Scorpio, odpowiedzialna za sprawy organizacyjne - od pozyskiwania funduszy po marketing. Zaangażowana również w Turtle Rover - pierwszy łazik ziemski.
 
Damian Krawczyk - prezes Koła Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD na Politechnice Wrocławskiej, które realizuje Projekt Scorpio. Lider projektu i główny mechanik, dba o to, aby w Scorpio wszystko zaprojektowane i wykonane było na najwyższym poziomie.
 
Szymon Dzwończyk - były członek kół studenckich Politechniki Wrocławskiej: FREDE, SCORPIO. Twórca firmy Kell Ideas, produkującej pierwsze na świecie łaziki ziemskie.

Justyna Pelc

Damian Krawczyk

www.scorpio.pwr.edu.pl

Szymon Dzwończyk

Kell Ideas

Miejsce

KONFERENCJA - 08.10.2017

WROCŁAWSKIE CENTRUM KONGRESOWE

Sala wielofunkcyjna
ul. Wystawowa 1
51-618 WROCŁAW
www.halastulecia.pl

World Space Week
7-8 października 2017
Wrocław